strona główna Forum Kibiców Fan Page Niebiescy.pl Twitter Niebiescy.pl Stowarzyszenie Wielki Ruch Typer Foto TV Niebiescy w Youtube Relacje LIVE
Co z tym Ruchem?
  • Data: 22.05.19; 09:43  Dodał: Bogdan Kalus
Długo się zbierałem do napisania tego "felietonu", ale po poniedziałkowej Gali Ekstraklasy, kiedy wielu byłych piłkarzy, trenerów Ruchu oraz wiele innych osób niezwiązanych z naszym klubem pytało: "Co z tym Ruchem?", nie wytrzymałem i postanowiłem siąść do klawiatury i podzielić się z Wami Czytelnikami moimi subiektywnymi odczuciami w tej sprawie.

Nim zacznę roztrząsać temat ostatniego sezonu, wrócę do sezonu 2016/17, który był ostatnim sezonem Niebieskich w ekstraklasie (moim zdaniem na długie lata). Kiedy Waldek Fornalik zwrócił uwagę na problemy drużyny, podjęto szybko decyzję o zastąpieniu "Kinga", "Guciem" Warzychą. Moim zdaniem to pierwszy kolosalny, aczkolwiek nie ostatni błąd ówczesnego prezesa. Wystarczyło na ostatnie siedem kolejek zatrudnić TRENERA, bo przy całym szacunku dla "Gucia", Krzysiek Warzycha trenerem nie był, nie jest i nie będzie. Z jakich powodów została zatrudniona legenda Ruchu na tym stanowisku, ptaszki nie tylko w Chorzowie ćwierkały. Spadliśmy z Ekstraklasy, trudno...

Wtedy już było wiadomo, że po rządach pana S. zostały długi jak z Chorzowa do Aten. Nie można było wtedy powiedzieć "pas?", i zacząć jak Widzew, ŁKS, GKS Katowice czy Polonia Warszawa od zera, bez długów? Podejrzewam, że w tej chwili bylibyśmy w 2 lidze... Skoro jednak podjęto decyzję o "honorowym" załatwieniu sprawy, to dlaczego pozbyto się z drużyny takiego piłkarza jak Łukasz Surma? Przecież spokojnie można się było z nim dogadać. Proszę sobie spojrzeć na wyniki Ruchu w 1 lidze, zwłaszcza w rundzie jesiennej. Ile punktów straciliśmy w końcówkach spotkań? Moim zdaniem z Łukaszem byłoby inaczej, zastawiłby się, przewrócił na piłkę, przytrzymał grę, zwolnił kiedy trzeba, bo to właśnie robi doświadczony zawodnik w takich momentach, a i Maciek Urbańczyk przy jego boku byłby innym Maćkiem Urbańczykiem.

Kolejny błąd moim zdaniem, to pozwolenie na zrobienie sobie prywatnego folwarku transferowego Eugeniuszowi Kamińskiemu, który nasprowadzał tyle szr DEBILIZMotu, że kilka autokomisów w Chorzowie miałoby co robić. Oczywiście jako licencjonowany manager brał za ten szrot sowite prowizje. No cóż, ręka rękę myje.

Zatrudnienie, przesympatycznego skądinąd Argentyńczyka Rochy, który był trenerem dwadzieścia lat temu, to tak jakby dać naprawiać Mercedesa mechanikowi od Polonezów czy dużych Fiatów. Nie te czasy, nie te metody, nie te części, nie ten silnik. Pachnie mi tu więc kolejnym "układem". Kiedy rok temu żegnaliśmy zaplecze ekstraklasy, chyba nawet najbardziej czarnowidzącym kibicom Ruchu, nie śniło się, że to nie koniec. Niestety lawina błędów ruszyła na dobre. Kiedy okazało się, że nie mamy co marzyć o awansie, to przynajmniej utrzymamy się na TRZECIM poziomie rozgrywkowym.

Hurraoptymiści po wygranych wszystkich zimowych sparingach, już nawet zaczynali liczyć ile punktów brakuje do trzeciego miejsca. Udzielając wtedy wywiadu Zbigniewowi Cieńciale, powiedziałem, że w sezonie 1995/96 Niebiescy też wygrali wszystkie sparingi, a w czerwcu po raz drugi w historii spadli z Ekstraklasy, oby to się nie powtórzyło!!! Niestety byłem złym prorokiem...

Jednak jak można było w przerwie zimowej sprzedać najlepszego zawodnika tej drużyny, Mateusza Bogusza, za czapkę gruszek, nie zapewniając sobie klauzuli o procentach z następnych transferów? AMATORKA!!! Jak można było, po sprzedaży Bogusza, sprzedać jeszcze najlepszego strzelca drużyny Artura Balickiego? DEBILIZM!!! Że o nieprzedłużeniu kontraktu z Jakubem Kowalskim nie wspomnę. Kto miał strzelać gole? Goście ściągani z rezerw Miedzi Legnica? Przecież wiosną w 13 meczach, piłkarze Ruchu strzelili aż 10 goli, z czego 4 boczny obrońca. Mało tego, z tych goli tylko jednego zdobył nominalny napastnik!!!

Pytam Pana Marka Mandlę, co wnieśli do drużyny ściągnięci do niej zimą Panowie: Zieliński, Duchowski, Mokrzycki, Budek, Idzik? Żeby było sprawiedliwie, pytam także odpowiedzialnych za transfery wcześniejsze: Paweł Wojciechowski, ulubieniec Pana Kamińskiego Jaworski, Zawal? I wielu, wielu innych? Nie można było grać tymi, którzy już "załapywali" się składu - Sikorą, Słomą czy Nowakowskim? No pewnie nie, bo kto przytuliłby prowizję!!!

Poza tym, pytam tych, którzy zatrudnili Pana Marka Mandlę, jaką legitymację do bycia dyrektorem sportowym takiego klubu jak Ruch Chorzów miał Pan Marek? Prowadzenie Walki Makoszowy przed wielu laty? To chyba jakiś żart!

Z tego co wiem, bliski do powrotu do Ruchu był Łukasz Janoszka, i dlaczego jest w Mielcu? Jak można było, będąc klubem z najwyższym (na papierze) budżetem w 1 czy w 2 lidze, z niej spaść? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, bo się na tym nie znacie!!! Jak się nie znam na produkcji gwoździ, to robię śrubki. Tylko, że na produkcji śrubek się pewnie nie zarabia tak, jak na byciu działaczem sportowym.

Teraz oczekiwałbym, jako wieloletni kibic tego klubu, od Panów żebyście Panowie albo naprawili to co spieprzyliście i to jak najszybciej, albo miejcie jaja i honor, i dajcie sobie z tym spokój. Zresztą z 3 ligi o awans wyżej, jest znacznie trudniej, bo wchodzi tylko jedna drużyna, a Ruch jak co roku, ponoć ma zacząć od minusowych punktów. A spadkowicze z 2 ligi czyli ROW Rybnik i Rozwój Katowice, będą w nadchodzącym sezonie znowu rywalami Niebieskich. Nie wiem, czy o tym wiecie? Ale kto by się tam tym przejmował...

Z Niebieskim pozdrowieniem,
Bogdan Kalus

P.S. Byli piłkarze Ruchu zajmują pewne stanowiska w dość niezłych klubach. Np. Piotr Włodarczyk jest dyrektorem w Arce Gdynia, Łukasz Surma jest trenerem Soły Oświęcim, Wojtek Grzyb też trenuje 4 ligę. Może by skorzystać z ich pomocy?



Niebiescy wznawiają treningi
REKLAMA
PLAN PRZYGOTOWAŃ
19.06 - 28.06 - treningi w Chorzowie
27.06 g. 13:00 - sparing: Unia Oświęcim - Ruch
29.06 - 07.07 - zgrupowanie w Wałbrzychu
07.07 - sparing: Śląsk II Wrocław - Ruch
08.07 - 23.07 - treningi w Chorzowie
11.07 - sparing: Wieczysta Kraków - Ruch
18.07 - sparing: MFK Karvina - Ruch
24.07/26.07 - 1. kolejka I ligi Termalica Nieciecza - Ruch
* Więcej informacji o sparingach można zobaczyć po najechaniu na
REKLAMA
TRANSFERY
PRZYCHODZĄ
Michał Chrapek (Piast Gliwice)
Abraham del Moral (CD Teruel)
Krystian Rostek (Śląsk Wrocław)
Jakub Wrąbel (Miedź Legnica)
ODCHODZĄ
Bartłomiej Gradecki (?)
Mo Mezghrani (?)
Dominik Preisler (?)
Jakub Szymański (?)
Przemysław Szymiński (?)
Mateusz Szwoch (?)
NASTĘPNY MECZ
TERMALICA NIECIECZA - RUCH CHORZÓW
Nieciecza 199, Żabno
24/26.07.2026 r. godz. --:--
:
TV NIEBIESCY
REKLAMA
OSTATNI MECZ
34. kolejka I ligi - 24.05.2026 r. godz. 16:30, Pruszków
Czas na szpil »
Transmisja »
Relacja LIVE »
Relacja z meczu »
Relacja z wyjazdu »
Konferencja »
Sz. Szymański »
D. Sobociński »
Kulisy »
Skrót meczu »
3:2
ZNICZ PRUSZKÓW - RUCH
 Ciepiela 5'
 Tabara 45'
 Ciepiela 55'
 Szymański 35' (k)
 Szymański 72' (k)
STRZELCY - TOP 5                         ASYSTY - TOP 5
   Patryk Szwedzik14
   Marko Kolar6
   Szymon Szymański6
   Piotr Ceglarz5
   Denis Ventura5
   Jakub Jendryka6
   Shuma Nagamatsu6
   Patryk Szwedzik5
   Denis Ventura5
   Piotr Ceglarz4
ŻÓŁTE KARTKI
   Patryk Szwedzik8
   Andrej Lukić7
   Szymon Szymański6
   Shuma Nagamatsu4
   Daniel Szczepan4
   Mateusz Szwoch4
   Denis Ventura4
   Szymon Karasiński3
   Aleksander Komor3
   Tomasz Bała2
REKLAMA
NA SKRÓTY
  • Terminarz meczów Ruchu
  • Runda jesienna
  • Runda wiosenna
  • Kadra Ruchu
  • Sztab szkoleniowy Ruchu
  • DOŁĄCZ DO NAS!
    REKLAMA
    REKLAMA
    TABELA
    1. Ruch Chorzów 0
    2. Arka Gdynia 0
    3. Bruk-Bet Termalica Nieciecza 0
    4. Chrobry Głogów 0
    5. Lechia Gdańsk 0
    6. ŁKS Łódź 0
    7. Miedź Legnica 0
    8. Odra Opole 0
    9. Podbeskidzie Bielsko-Biała 0
    10. Pogoń Grodzisk Mazowiecki 0
    11. Pogoń Siedlce 0
    12. Polonia Bytom 0
    13. Polonia Warszawa 0
    14. Puszcza Niepołomice 0
    15. Stal Mielec 0
    16. Stal Rzeszów 0
    17. Unia Skierniewice 0
    18. Warta Poznań 0
    REKLAMA
    REKLAMA
    REKLAMA
    TV NIEBIESCY
    BUTTONY
    90 Minut Widzew To MY
    UKS Ruch Chorzów Elana Toruń
    Kibice.net
    Copyright by Niebiescy.pl © 2005-2026 | Polityka prywatności