strona główna Forum Kibiców Fan Page Niebiescy.pl Twitter Niebiescy.pl Stowarzyszenie Wielki Ruch Typer Foto TV Niebiescy w Youtube Relacje LIVE
Paterman o długach, licencji, sponsorach i pieniądzach za "Stępla"
  • Data: 24.04.17; 19:15  Dodał: Neo
Na Cichej rozmawiano dzisiaj nie tylko o kwestiach sportowych, ale także o finansowych i organizacyjnych. Prezentujemy komentarze Prezesa Janusza Patermana, który wypowiedział się dzisiaj również:

o zadłużeniu i planie wyjścia z sytuacji

- Mamy długi na określonym poziomie i mamy scenariusz, żeby poradzić sobie z tym, co zastaliśmy. Jestem po wielogodzinnych rozmowach z miastem. Nie mam zamiaru kogokolwiek czarować i oszukiwać. Chcę rzetelnie powiedzieć, w jakiej jesteśmy sytuacji. Jest trudna, ale z każdej sytuacji można wyjść. Trzeba mieć program i wiedzieć, co chcemy osiągnąć. Wiemy, jak to zrobić, ale żeby to się udało, trzeba zmobilizować każdą ze stron, która jest zainteresowana.

Ostatnio dostałem informację prezydenta miasta, że wysłał do każdego z udziałowców zapytanie, czy proporcjonalnie do udziałów weźmie udział w finansowym ratowaniu klubu. Chodzi o zakup kolejnych akcji po to, żeby podwyższyć kapitał. To wszystko papierowo się nie spina, więc jest kilka zagrożeń z tego tytułu, że nasze zobowiązania są zbyt wysokie. Prostym wyjściem z sytuacji to, żebyśmy jako udziałowcy zakupili kolejne akcje i przeznaczyli te pieniądze na podwyższenie kapitału. Wtedy to wszystko się spina formalnie i jesteśmy w stanie wyjść na prostą. Pieniądze zgromadzone z tytułu akcji sprzedanych przez Ruch Chorzów, to nie będą pieniądze spożytkowane tylko i wyłącznie na pokrycie długów, tak jak to miało miejsce rok wcześniej. W żadnym wypadku. To są pieniądze, które będą ratowały ten klub i będą przeznaczone dla pracowników, włącznie z piłkarzami. Oczywiście są faktury, które są bezsporne i z takimi zobowiązaniami będziemy chcieli sobie poradzić. Natomiast te co do których mamy wątpliwość, będą restrukturyzowane - od tego są mecenasi i radcy prawni.

o współpracy z miastem

- Na ten moment pozostało dwóch graczy - miasto i ja wraz z kolegą Michałem Dubielem. Wspólnie z miastem mamy pomysł, aby to wszystko poukładać. Miasto jest na tyle wiążącym ogniwem, że stanowi dowód na rzetelność i przejrzystość tego, co chcemy zrobić. To dla nas wizerunkowo bardzo ważna rzecz, ponieważ prowadzimy rozmowy ze sponsorami, którzy dojdą lada moment do klubu. Dla nich Ruch wspierany przez miasto kolejny raz, jest klubem czytelnym.

Chciałbym, żeby miasto było partnerem dla Ruchu. Mamy do wyemitowania 17,8 mln akcji i kupujemy je my oraz miasto. Wtedy pieniądze trafiają na konto klubu i wtedy jesteśmy w stanie sobie z tym wszystkim poradzić.

o nowych partnerach i rozmowach ze sponsorami

- Nie jest tajemnicą, że nie za bardzo sprzyjają nam ludzie, którzy obiecywali wsparcie. Dowodem na to są niektóre umowy, które zostały wypowiedziane. Na wszystko jest jednak wyjście. Dzisiaj możemy powiedzieć, że wypowiedziana przez Urovitę umowa została zastąpiona korzystniejszą umową z BetaMedem. Umowa będzie poszerzona o obsługę medyczną dla naszych pracowników, bo to też są niebiescy ludzie, którzy mają prawo do szybkiej zdecydowanej opieki, jeżeli będzie tego wymagał czas.

Przed budynkiem klubu stoją piękne Toyoty. Podpisaliśmy umowę z firmą, która wesprze nas jako sponsor technicznych. Dostaliśmy pięć nowych samochodów do dyspozycji klubu. Jest to całkowicie sponsoring, płacimy za to symboliczną złotówkę. To firma, która jest z Chorzowa i chce nas wesprzeć. Rozmawiamy jeszcze z kilkoma innymi mniejszymi sponsorami i to wszystko będzie miało miejsce w najbliższym czasie. Nie da się wszystkiego zrobić od razu, ale to są już namacalne dowody na to, że się uda. Rozmawiamy również kilkoma dużymi sponsorami strategicznymi, którzy czekają na pewne ruchy finansowe oraz licencję.

o sytuacji Patryka Lipskiego

- Pan Patryk Lipski jest kontuzjowany. Dzisiaj prawdopodobnie zostało wykonane drugie USG i będzie decyzja lekarza, czy zawodnik jest w stanie trenować. Jego nieobecność w składzie nie ma nic wspólnego z zawirowaniem wokół wypowiedzenia warunków umowy. To jest zupełnie inny temat. Myślę, że pan Patryk Lipski powinien się zreflektować. Tak jak powiedział trener Warzycha - albo wszyscy gramy w jednej drużynie, albo ktoś się wyłamuje. Dla tych, którzy się wyłamują i nie chcą tego z nami ciągnąć, niestety nie ma alternatywy.

o pieniądzach z transferu Mariusza Stępińskiego

- Po jego sprzedaży jeden z udziałowców wycofał swoją pożyczkę. Ona wróciła do niego, a zatem 70% z transferu Stępińskiego trafiło do jednego z udziałowców. Z kolei kwota 0,5 mln euro, którą bezspornie mieliśmy zapłacić Norymberdze, nie została przelana. Nie zostały również zapłacone opłaty solidarnościowe dla pozostałych polskich klubów.

Norymberga oddała sprawę do UEFA i niestety przegraliśmy ten proces. Doszły koszta sądowe plus kara, którą może nałożyć UEFA. Chciałbym jednak tutaj uspokoić - jestem w kontakcie z Norymbergą i udało mi się uzyskać wstępne porozumienie. Jeżeli zapłacimy zaliczkowo kwotę 50 tysięcy euro, to pozostałą część możemy spłacić do końca czerwca. Wtedy Norymberga całkowicie wycofa się z roszczeń do Klubu Sportowego Ruch Chorzów. Zostaną anulowane sankcje, które UEFA może ewentualnie nałożyć na klub. W ten sposób dogadałem sprawę z właścicielami Norymbergi.

Umowa transferu Stępińskiego opiewała na kwotę około 1,45 mln euro. Był zapis, że jeżeli sprzedamy Stępińskiego powyżej danej kwoty, to Norymberdze należy się 0,5 mln euro, ale równocześnie nie więcej niż 0,5 mln euro. Dlatego uważałem, że trzeba go wypromować, pokazać i sprzedać za takie pieniądze, gdzie po zapłacie 0,5 mln euro Norymberdze zostaną nam dużo większe pieniądze niż milion euro. Tymczasem po zapłaceniu pożyczki udzielonej przez udziałowca klubu, Ruchowi zostały minimalne pieniądze. Pomijając drobny fakt, że nie mamy napastnika, bo nie ukrywam, że Stępiński jest wielkiej klasy talentem.

Wszyscy pamiętają, że nie chciałem się zgodzić na tę transakcję, ponieważ na tym poziomie sprzedaż Stępińskiego była niekorzystna. Byłem przeciwnikiem tego pomysłu, ale niestety nie ja o tym decydowałem. Jak państwo wiecie, zostałem odwołany ze stanowiska prezesa.

o licencji na grę w Ekstraklasie

- Jesteśmy w stałym kontakcie z Komisją Licencyjną. Poza stroną finansową, wszystkie inne parametry zostały spełnione. Jeżeli chodzi o finanse, to znamy liczbę zobowiązań, które muszą być uregulowane. Stanie się to w momencie, kiedy dogadamy temat z miastem. Nie zakładam takiego scenariusza, żebyśmy się mieli nie dogadać. Nie chciałbym, żeby to było odbierane w kategoriach szantażu. To jest partnerska rozmowa pomiędzy jedną stroną, a drugą. Z jednej strony miasto pożyczyło klubowi 18 milionów złotych, z drugiej ja dałem gwarancje finansowe na kilka milionów złotych i zakupiłem akcje. Mam prawie tyle samo do stracenia co miasto.

Najważniejsze jest jednak to, abyśmy sobie zdawali sprawę z wagi tego, co robimy. Ruch Chorzów to jest wielka marka i przekonuję wszystkich radnych, żebyśmy nie popełnili błędu. Drugi raz okazji do tego, abyśmy promowali miasto poprzez Ruch Chorzów, nie będzie. Jeżeli w tym momencie popełnimy błąd, to będzie się to ciągnęło latami. Nie wyobrażam sobie, żebyśmy w tej sytuacji zostali z kolegą Dubielem sami.

źródło: Niebiescy.pl



Niebiescy wznawiają treningi
REKLAMA
PLAN PRZYGOTOWAŃ
19.06 - 28.06 - treningi w Chorzowie
27.06 g. 13:00 - sparing: Unia Oświęcim - Ruch
29.06 - 07.07 - zgrupowanie w Wałbrzychu
07.07 - sparing: Śląsk II Wrocław - Ruch
08.07 - 23.07 - treningi w Chorzowie
11.07 - sparing: Wieczysta Kraków - Ruch
18.07 - sparing: MFK Karvina - Ruch
26.07 g. 14:30 - 1. kolejka I ligi Termalica Nieciecza - Ruch
* Więcej informacji o sparingach można zobaczyć po najechaniu na
REKLAMA
TRANSFERY
PRZYCHODZĄ
Michał Chrapek (Piast Gliwice)
Abraham del Moral (CD Teruel)
Krystian Rostek (Śląsk Wrocław)
Jakub Wrąbel (Miedź Legnica)
ODCHODZĄ
Bartłomiej Gradecki (Radomiak)
Szymon Karasiński (Zagłębie L.?)
Mo Mezghrani (?)
Dominik Preisler (Artis Brno)
Patryk Sikora (Ruch II?)
Jakub Szymański (?)
Przemysław Szymiński (?)
Mateusz Szwoch (?)
Max Watson (?)
NASTĘPNY MECZ
TERMALICA NIECIECZA - RUCH CHORZÓW
Nieciecza 199, Żabno
26.07.2026 r. godz. 14:30
:
TV NIEBIESCY
REKLAMA
OSTATNI MECZ
34. kolejka I ligi - 24.05.2026 r. godz. 16:30, Pruszków
Czas na szpil »
Transmisja »
Relacja LIVE »
Relacja z meczu »
Relacja z wyjazdu »
Konferencja »
Sz. Szymański »
D. Sobociński »
Kulisy »
Skrót meczu »
3:2
ZNICZ PRUSZKÓW - RUCH
 Ciepiela 5'
 Tabara 45'
 Ciepiela 55'
 Szymański 35' (k)
 Szymański 72' (k)
STRZELCY - TOP 5                         ASYSTY - TOP 5
   Patryk Szwedzik14
   Marko Kolar6
   Szymon Szymański6
   Piotr Ceglarz5
   Denis Ventura5
   Jakub Jendryka6
   Shuma Nagamatsu6
   Patryk Szwedzik5
   Denis Ventura5
   Piotr Ceglarz4
ŻÓŁTE KARTKI
   Patryk Szwedzik8
   Andrej Lukić7
   Szymon Szymański6
   Shuma Nagamatsu4
   Daniel Szczepan4
   Mateusz Szwoch4
   Denis Ventura4
   Szymon Karasiński3
   Aleksander Komor3
   Tomasz Bała2
REKLAMA
NA SKRÓTY
  • Terminarz meczów Ruchu
  • Runda jesienna
  • Runda wiosenna
  • Kadra Ruchu
  • Sztab szkoleniowy Ruchu
  • DOŁĄCZ DO NAS!
    REKLAMA
    REKLAMA
    TABELA
    1. Ruch Chorzów 0
    2. Arka Gdynia 0
    3. Bruk-Bet Termalica Nieciecza 0
    4. Chrobry Głogów 0
    5. Lechia Gdańsk 0
    6. ŁKS Łódź 0
    7. Miedź Legnica 0
    8. Odra Opole 0
    9. Podbeskidzie Bielsko-Biała 0
    10. Pogoń Grodzisk Mazowiecki 0
    11. Pogoń Siedlce 0
    12. Polonia Bytom 0
    13. Polonia Warszawa 0
    14. Puszcza Niepołomice 0
    15. Stal Mielec 0
    16. Stal Rzeszów 0
    17. Unia Skierniewice 0
    18. Warta Poznań 0
    REKLAMA
    REKLAMA
    REKLAMA
    TV NIEBIESCY
    BUTTONY
    90 Minut Widzew To MY
    UKS Ruch Chorzów Elana Toruń
    Kibice.net
    Copyright by Niebiescy.pl © 2005-2026 | Polityka prywatności