strona główna Forum Kibiców Fan Page Niebiescy.pl Twitter Niebiescy.pl Stowarzyszenie Wielki Ruch Typer Foto TV Niebiescy w Youtube Relacje LIVE
Kotala: "Ruch jest w dalszym ciągu zadłużany. Bez zgody miasta"
  • Data: 29.06.17; 15:50  Dodał: Neo
- Chcę uspokoić wszystkich kibiców. Wypowiedzenie umowy nie jest równoznaczne z egzekucją tych pieniędzy. Jest to tylko i wyłącznie przestrzeganie reguł oraz zasad prawa. Jako miasto nie możemy działać w oderwaniu od prawa i obowiązku dbania o pieniądze publiczne - powiedział Prezydent Andrzej Kotala, który w czwartkowe popołudnie zwołał konferencję prasową.

Spotkanie z dziennikarzami dotyczyło wypowiedzenia umowy pożyczek. Prezentujemy zapis przemówienia, jakie wygłosił dzisiaj Andrzej Kotala:

- Pan Prezes Paterman, pisząc w oświadczeniu, że był zaskoczony, mija się z prawdą. Otóż nie był zaskoczony, bo od miesiąca rozmawiamy o tym, że zobowiązania, które podjął ówczesny zarząd, a konkretnie pan Smagorowicz, były podjęte niezgodnie z zasadami umów i porozumienia, jakie obowiązuje pomiędzy miastem, spółką i AMG Silesia. Tam jest mowa o tym, że o każdym zobowiązaniu powyżej 200 tysięcy złotych powinno zostać poinformowane miasto i powinno ono wyrazić na to zgodę. Dzisiaj wiemy, że umowa pomiędzy ówczesnym zarządem a zawodnikami była bezzasadna. Na tę okoliczność nie było żadnych uchwał - ani zarządu, ani rady nadzorczej. Nie było też zgody miasta.

Nasz człowiek, który od czerwca pełnił w Ruchu rolę prokurenta, w ogóle nie miał o tym pojęcia. Pan Rafał Byrczek wszedł do zarządu w lipcu, więc nie mógł wiedzieć o tych zobowiązaniach. Ponadto przypominam, że wszelkie działania które podejmował wtedy pan Smagorowicz, w ogóle nie były przekazywane na zewnątrz - ani radzie nadzorczej ani osobom trzecim. Gdy zatem okazało się, że takie zobowiązania są podpisane przez prezesa, a Komisja Licencyjna stwierdziła, że są one ważne, pan Paterman zdawał sobie sprawę, iż miasto będzie zmuszone tę umowę wypowiedzieć. Przepisy porozumienia zostały bowiem złamane. Pan Rafał Byrczek również nie był o tym powiadomiony. Był jedynie pytany przez Komisję Licencyjną, co zrobi miasto, jeżeli klub zapłaci te pieniądze piłkarzom. Pan Byrczek odpowiedział, że miasto będzie zmuszone tę umowę wypowiedzieć. Komisja Licencyjna również nie jest zatem zaskoczona.

Miasto zawsze było jedynym podmiotem, który pomagał Ruchowi. Nigdy nie żądało natychmiastowej spłaty, a wręcz przeciwnie, zawsze pożyczało, kupowało akcje, a jeśli klub nie miał pieniędzy na spłatę pożyczki, to pożyczało mu kolejne pieniądze. Trudno mi sobie wyobrazić stanowisko pana prezesa, które sprowadza miasto do narożnika i wywołuje niepotrzebną dyskusję w internecie, że miasto przybija gwóźdź do trumny. Chcę podkreślić, że nie jest to intencją miasta. My pomagaliśmy i zawsze pomagać będziemy.

Mam na to następny dowód. Od miesiąca rozmawiamy z zarządem klubu o objęciu kolejnego pakietu akcji w wysokości 2 mln złotych, co zostało uchwalone podczas majowej sesji. Pozwolę sobie odczytać, że Rada Miasta popiera propozycję Prezesa zarządu klubu KS Ruch, aby dla ustabilizowania sytuacji finansowej spółki, wyemitowano nowe akcje o wartości 16 milionów złotych. Przy czym w roku 2017 prywatni inwestorzy jako pierwsi objęliby akcje o wartości 8 milionów złotych, a następnie miasto objęłoby w tym roku akcje o wartości 3 milionów złotych.

Pan Prezes Paterman ma świadomość tego, że dopóki nie będzie objęcia akcji w wysokości 8 mln zł przez pozostałych akcjonariuszy, ja mam związane ręce i nie mogę tych pieniędzy zaangażować.

Pragnę poinformować, że środki które dzisiaj pojawiają się w spółce, nie są wynikiem objęcia nowych pakietów akcji. Te środki są nadal pożyczane przez spółkę od prywatnych inwestorów. Czyli spółka jest w dalszym ciągu zadłużana bez zgody i wiedzy miasta.

Spowodowało to, że musieliśmy wypowiedzieć umowy, bo nie mogliśmy na to patrzeć i się temu przyglądać. Jest łamane prawo, a ja dbając o finanse publiczne, muszę reagować. To jest moja reakcja i nie ma ona na celu tego, żeby Ruch zwrócił pieniądze. Chodzi o to, byśmy od razu byli gotowi na nowe porozumienie, żeby spółka miała szansę na dotrzymanie wcześniejszych postanowień i umów.

Aktualne porozumienie, które zabezpiecza pożyczkę "CP", nie jest w stu procentach zrealizowane. Zabezpieczenie, które było, już dzisiaj nie istnieje. Ruchu już nie ma w Ekstraklasie, a zabezpieczeniem miały być pieniądze z Canal +. Zabezpieczeniem miały być także pieniądze z transferów, a zawodników już w większości nie ma. Ponadto zgodnie z grudniowym porozumieniem zarząd miał zapewnić dodatkowe zabezpieczenia na akcjach. Tego również nie dokonano. Brakuje nam zatem szeregu zabezpieczeń, aby to porozumienie mogło funkcjonować.

Mamy już drugi powód, żeby porozumienie wypowiedzieć i podpisać nowe. Taka była intencja miasta, aby znowu wyjść naprzeciw klubowi i pozwolić nabrać mu większego oddechu finansowego, a ponadto wesprzeć i pomagać, a nie szkodzić.

Podczas wczorajszego spotkania z prezesem Patermanem i zarządem klubu, poświęciliśmy dwie godziny, aby stworzyć nowe porozumienie. Zarząd do niego jednak nie przystąpił. Odmówił jego podpisania i w zamian za to pojawił się nasz komunikat. A porozumienie dotyczyło tego, aby ułatwić funkcjonowanie klubu. Chcieliśmy spisać nowe porozumienie, bo na dzisiaj nie ma szeregu zabezpieczeń, które miały się pojawić, a się nie pojawiły.

* * *

Dodajmy, że na konferencji prasowej obecny był Prezes Ruchu Janusz Paterman. Po jej zakończeniu odmówił jednak komentarza.

źródło: Niebiescy.pl



Niebiescy wznawiają treningi
REKLAMA
PLAN PRZYGOTOWAŃ
19.06 - 28.06 - treningi w Chorzowie
27.06 g. 13:00 - sparing: Unia Oświęcim - Ruch
29.06 - 07.07 - zgrupowanie w Wałbrzychu
07.07 - sparing: Śląsk II Wrocław - Ruch
08.07 - 23.07 - treningi w Chorzowie
11.07 - sparing: Wieczysta Kraków - Ruch
18.07 - sparing: MFK Karvina - Ruch
26.07 g. 14:30 - 1. kolejka I ligi Termalica Nieciecza - Ruch
* Więcej informacji o sparingach można zobaczyć po najechaniu na
REKLAMA
TRANSFERY
PRZYCHODZĄ
Michał Chrapek (Piast Gliwice)
Abraham del Moral (CD Teruel)
Krystian Rostek (Śląsk Wrocław)
Jakub Wrąbel (Miedź Legnica)
ODCHODZĄ
Bartłomiej Gradecki (Radomiak)
Szymon Karasiński (Zagłębie L.?)
Mo Mezghrani (?)
Dominik Preisler (Artis Brno)
Patryk Sikora (Ruch II?)
Jakub Szymański (?)
Przemysław Szymiński (?)
Mateusz Szwoch (?)
Max Watson (?)
NASTĘPNY MECZ
TERMALICA NIECIECZA - RUCH CHORZÓW
Nieciecza 199, Żabno
26.07.2026 r. godz. 14:30
:
TV NIEBIESCY
REKLAMA
OSTATNI MECZ
34. kolejka I ligi - 24.05.2026 r. godz. 16:30, Pruszków
Czas na szpil »
Transmisja »
Relacja LIVE »
Relacja z meczu »
Relacja z wyjazdu »
Konferencja »
Sz. Szymański »
D. Sobociński »
Kulisy »
Skrót meczu »
3:2
ZNICZ PRUSZKÓW - RUCH
 Ciepiela 5'
 Tabara 45'
 Ciepiela 55'
 Szymański 35' (k)
 Szymański 72' (k)
STRZELCY - TOP 5                         ASYSTY - TOP 5
   Patryk Szwedzik14
   Marko Kolar6
   Szymon Szymański6
   Piotr Ceglarz5
   Denis Ventura5
   Jakub Jendryka6
   Shuma Nagamatsu6
   Patryk Szwedzik5
   Denis Ventura5
   Piotr Ceglarz4
ŻÓŁTE KARTKI
   Patryk Szwedzik8
   Andrej Lukić7
   Szymon Szymański6
   Shuma Nagamatsu4
   Daniel Szczepan4
   Mateusz Szwoch4
   Denis Ventura4
   Szymon Karasiński3
   Aleksander Komor3
   Tomasz Bała2
REKLAMA
NA SKRÓTY
  • Terminarz meczów Ruchu
  • Runda jesienna
  • Runda wiosenna
  • Kadra Ruchu
  • Sztab szkoleniowy Ruchu
  • DOŁĄCZ DO NAS!
    REKLAMA
    REKLAMA
    TABELA
    1. Ruch Chorzów 0
    2. Arka Gdynia 0
    3. Bruk-Bet Termalica Nieciecza 0
    4. Chrobry Głogów 0
    5. Lechia Gdańsk 0
    6. ŁKS Łódź 0
    7. Miedź Legnica 0
    8. Odra Opole 0
    9. Podbeskidzie Bielsko-Biała 0
    10. Pogoń Grodzisk Mazowiecki 0
    11. Pogoń Siedlce 0
    12. Polonia Bytom 0
    13. Polonia Warszawa 0
    14. Puszcza Niepołomice 0
    15. Stal Mielec 0
    16. Stal Rzeszów 0
    17. Unia Skierniewice 0
    18. Warta Poznań 0
    REKLAMA
    REKLAMA
    REKLAMA
    TV NIEBIESCY
    BUTTONY
    90 Minut Widzew To MY
    UKS Ruch Chorzów Elana Toruń
    Kibice.net
    Copyright by Niebiescy.pl © 2005-2026 | Polityka prywatności