Ciszej nad tą Cichą
  • Data: 05.12.16; 20:39  Dodał: Mayday
Piłkarze Ruchu ledwo rozpoczęli mecz z Arką, a już musieli odrabiać straty. Dogonić gdynian się nie udało - chorzowianie przegrali po raz jedenasty w sezonie, a po raz szósty na własnym boisku.

Piłkarze Arki po raz ostatni zgarnęli komplet punktów w Chorzowie jedenaście lat temu. Jeszcze na drugoligowym szczeblu wygrali 2:0, a w składzie Ruchu znajdował się wówczas zbierający szlify w seniorskiej piłce Piotr Ćwielong. Przyjezdni liczyli na powtórkę w poniedziałek. Zwłaszcza, że Niebiescy w tym sezonie są zespołem najgorzej grającym na własnym stadionie. W ośmiu meczach na swoim terenie ugrali zaledwie 7 punktów.

Te fatalne statystyki potwierdziły się błyskawicznie. Nielicznie zgromadzeni na stadionie kibice jeszcze na dobre nie zajęli swoich miejsc, a Ruch już przegrywał. W 3. minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego obrońców wyprzedził Michał Marcjanik i otworzył wynik. Kilkanaście minut później było 2:0. Po faulu Jakuba Araka w polu karnym arbiter wskazał na wapno, a formalności dopełnił Marcus da Silva.

Decyzja o podyktowaniu karnego była słuszna, ale wprowadziła graczy Ruchu w stan wrzenia. Kilka chwil wcześniej w identycznej sytuacji, tyle że pod bramką Arki, sfaulowany został Łukasz Surma, lecz gwizdek sędziego milczał. Nie zmienia to jednak faktu, że w pierwszej połowie chorzowianie oddali mecz bez walki. Przegrywali fizyczne starcia, walkę o górne piłki, łatwo dali się zdominować w środku pola. Nie oddali też ani jednego celnego strzału na bramkę Pavla Steinborsa.

Trener Waldemar Fornalik chciał ożywić poczynania swojego zespołu i zaraz po przerwie desygnował do gry Jarosława Niezgodę i Kamila Mazka. Ale cała drużyna na drugą partię wyszła odmieniona. Efekt był natychmiastowy - w 48. minucie padła bramka kontaktowa. Patryk Lipski dośrodkował z rzutu wolnego, piłki nie zdołał dotknąć już nikt i Steinbors wzrokiem odprowadził ją do siatki.

Od tego momentu goście głęboko się cofnęli i bronili korzystnego rozstrzygnięcia. Ruch przejął inicjatywę, ale kolejne ataki, choć częste, to były pozbawione wyrazu. Dośrodkowania zatrzymywały się na najbliższych obrońcach, prostopadłe piłki nie docierały do napastników.

W ostatnim kwadransie znów dał o sobie znać sędzia. W polu karnym łokciem uderzono w twarz Michała Helika, ale Zbigniew Dobrynin, który mecz ekstraklasy prowadził po raz drugi w karierze (a pierwszy w tym sezonie) znów nie zareagował.

Ruch uległ beniaminkowi 1:2 - to już szósta porażka w takim stosunku w tym sezonie. Porażka oznacza, że Niebiescy wciąż pozostają w strefie spadkowej Lotto Ekstraklasy. Trener Fornalik po końcowym gwizdku był zawiedziony, ale stanowczo podkreślił: - Ja się nie poddaję. Konsekwentnie będziemy szukać jakości i punktów.