strona główna Forum Kibiców Fan Page Niebiescy.pl Twitter Niebiescy.pl TV Niebiescy w Youtube Typer Stowarzyszenie Kibiców Ruchu Chorzów Niebiescy Relacje Live
Grzesiuk: "Film jest obiektywny, mówi prawdę. Poza jedną sceną"
  • Data: 05.11.18; 19:31  Dodał: Neo
Po czterech pokazach na Warszawskim Festiwalu Filmowym "Niebieskie Chachary" zaliczyły także debiut zagraniczny. Dzieło Cezarego Grzesiuka zostało dziś zaprezentowane na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Listopad" w Mińsku.

Wiadomo już także, gdzie odbędzie się kolejny pokaz filmu o kibicach chorzowskiego Ruchu. "Niebieskie Chachary" dostały się na festiwal EnergaCamerimage 2018. Seans odbędzie się we wtorek, 13 listopada, o godz. 10:00 w Operze Nova w Bydgoszczy.

Tymczasem Cezary Grzesiuk udzielił ciekawego wywiadu "Gazecie Wyborczej". Oto wybrane przez nas fragmenty.

"Na pierwszym miejscu jest Ruch, na drugim miejscu jest Ruch, na trzecim miejscu jest Ruch, a na ostatnim jesteś ty" - odpowiedział kibic Ruchu Chorzów swojej żonie, gdy ta spytała go, które miejsce zajmuje w jego życiu. Na końcu dodał: "No co jej miałem jeszcze powiedzieć?".
Cezary Grzesiuk: - Po jednej z projekcji filmu podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego podeszła do mnie kobieta, która wyznała, że też jest taką żoną. Uszanowała, że dla jej męża najważniejszy jest klub. Na festiwal przyjechała razem z nim i z synem. Dzieciak nie miał chyba dziesięciu lat, a już brał udział w około 50 wyjazdach kibicowskich. Miał dwa-trzy miesiące, kiedy rodzice wzięli go na pierwszy mecz.

(...)

W jednej z ostatnich scen pańskiego filmu słyszymy Kmiciola - jednego z głównych bohaterów - jak mówi do swojego dziesięcioletniego syna, żeby zapamiętał na całe życie, że "psy to pały, masz mieć taką nienawiść, jaką ma twój ojciec". Chłopiec słucha w całkowitym milczeniu, na końcu nieśmiało przytakuje. Ta scena sprawia, że włos się jeży na głowie.
- Mnie też zmroziła, zastanawiałem się długo, czy umieścić ją w filmie. Nienawiść do policji jest w kibicach silna. Ale trudno się temu dziwić, kiedy się słyszy historię taką, jak ta opowiedziana mi przez Kmiciola. Gdy miał niewiele ponad dziesięć lat, za kradzież lizaka za 50 groszy policjanci przykuli go kajdankami do kaloryfera i spałowali tak, że nie mógł chodzić. Zagrozili, że jeśli powie komukolwiek, co się stało, zrobią to znów.

W ciągu 11 lat obserwowałem, jak policja traktuje kibiców, sam miałem z nią wiele nieprzyjemnych spotkań. Wielokrotnie byliśmy w sytuacji, w której policjanci stosowali przemoc. Któregoś razu mojego operatora tak potraktowali gazem, że nie mógł dalej robić zdjęć. Podczas innego meczu, gdy policjant zobaczył, że mamy kamerę, podszedł i uderzył w nią pałką, bo nie chciał, żebyśmy filmowali. Kamera spadła na ziemię i została zniszczona bezpowrotnie.

Wielokrotnie byłem przez policję poniżany. Podczas meczów brali mnie do radiowozu i przetrzymywali pod pretekstem potwierdzenia mojej tożsamości. Miałem ze sobą wszystkie dokumenty - dowód, prawo jazdy, legitymację służbową z telewizji. Na nic się to zdało. W dobie nowoczesnej technologii potrzebowali aż godziny, żeby skontaktować się z bazą.

Specjalnie pana trzymali?
- Oczywiście. Nie chcieli, żebym filmował.

Kiedyś przechodziłem na drugą stronę ulicy, kiedy widziałem kibica. Po tym filmie mogę powiedzieć bez zawahania, że nie boję się już kibiców, ale wciąż boję się policji.

(...)

W filmie pojawia się wątek wyjazdu na mecze do Hiszpanii. (...) Uderza różnica między tym, jak wygląda organizacja wydarzenia tam, a jak u nas. I mowa tu zarówno o zachowaniu funkcjonariuszy, jak i kibiców.
- W dniu meczu między Sewillą a Atletico Madryt droga na stadion Camp Nou w Barcelonie wyglądała tak, że wszystkie uliczki były zasypane kubkami po piwie i butelkami po alkoholu. Dosłownie brnęliśmy przez nie. Przyjechało 100 tysięcy osób. Ulice wypełnione były kibicami spożywającymi alkohol. Jednocześnie nikomu nie przyszłoby tam do głowy, żeby na wejściu na stadion sprawdzać, czy ktoś jest pijany. To u nas ktoś sobie wymyślił, że pijany na stadion nie wejdzie, więc wszyscy muszą dmuchać.

W Polsce na wyjazdach kibice są praktycznie poza prawem. Pamiętam, jak jechałem z nimi na mecz do Gdyni w 2013 roku, kiedy Ruch grał jeszcze w Ekstraklasie. Gdy w pociągu są kibice, wydziela się wagony specjalnie dla nich. Wszędzie jest pełno policji uzbrojonej w broń długą. Nasza podróż trwała wtedy około 17 godzin. Byłem bardzo zmęczony i chciałem pójść do Warsu, żeby napić się kawy. Wagon restauracyjny był jednak poza strefą dla kibiców. Na nic się zdały moje prośby. Dlaczego w tym kraju ktoś za mnie decyduje o tym, czy mogę wejść do Warsu, żeby napić się kawy?

Kolejne kuriozum. Przyjeżdżamy do Gdyni, oczywiście nie zatrzymujemy się na dworcu w centrum miasta, ale kilka stacji wcześniej. Nie możemy poruszać się swobodnie, tylko jesteśmy prowadzeni kilka kilometrów w kordonie policji pod sam stadion. Nie możemy wyjść poza kordon, nawet żeby kupić cokolwiek do picia czy jedzenia. Po 17 godzinach podróży jedyne, co możemy zrobić, to zamówić pizzę i poprosić, żeby nam ją dowieźli pod sam kordon.

W naszym kraju traktowani jesteśmy jak dzieci, nasza wolność cały czas jest ograniczana. Wciąż nie wyszliśmy z PRL-u, kiedy to władza za nas decydowała, kto ma kim być, jak się zachowywać, cały czas myślano za nas. Potrzeba jeszcze dużo czasu, zanim będziemy mieli taką wolność, jaka jest w Hiszpanii. Tam policja wie, że w niektórych sytuacjach lepiej nie interweniować.

(...)

W filmie nie zobaczymy również żadnych kibicowskich ustawek.
- Nie chciałem tego pokazywać. Wystarczy mi scena z Koko [jedna z bohaterek filmu - przyp. red.], która mówi, że chciałaby wziąć udział w takiej ustawce, że fajnie byłoby komuś przywalić. Leją się, to prawda, ale zawsze robią to w lasach, nigdy nie przenoszą tej agresji na stadion. Jeden z moich bohaterów, pan Kazimierz Kutz, mówi ciekawą rzecz: "może dlatego od sześćdziesięciu lat żyjemy w pokoju, bo tacy jak oni chodzą do tych lasów i tam wyładowują swoją agresję". Nie chciałbym oczywiście myśleć, że jest to jedyny powód, ale może coś w tym jest. Gdyby tylko do takich konfliktów dochodziło na świecie...

(...)

Czy film, pana zdaniem, jest obiektywny? Na premierę przyszło wielu kibiców. Byli zachwyceni. Można by pomyśleć, że był on robiony właśnie dla nich.
- Jestem przekonany, że jest obiektywny. Mówi prawdę. Poza jedną sceną, kiedy profesjonalna graficzka z katowickiej Akademii Sztuk Pięknych wyjaśnia, jak skonstruowany jest znak graficzny Ruchu Chorzów, nie ma tam żadnej zainscenizowanej sytuacji.

Aż do premiery nie wiedziałem, jak kibice na niego zareagują.

Próbowali stawiać wytyczne, co może, a co nie znaleźć się w filmie?
- Tak, wiele razy mi grozili. Ale gdybym ich posłuchał, miałbym związane ręce. Wszystkie ich zakazy złamałem.

Cały wywiad można znaleźć tutaj.źródło: Niebiescy.pl / Gazeta WyborczaPierwszy trening Ruchu w 2019 roku
REKLAMA
PLAN PRZYGOTOWAŃ
07.01 - 19.01 - treningi w Chorzowie
19.01 g. 10:30 - sparing: Ruch - Ruch Radzionków
21.01 - 26.01 - zgrupowanie w Rybniku-Kamieniu
26.01 - sparing: Ruch - Hutnik Kraków
28.01 - 09.02 - treningi w Chorzowie
02.02 - sparing: Ruch - Podhale Nowy Targ
09.02 - sparing: Ruch - GKS Tychy
11.02 - 16.02 - zgrupowanie w Uniejowie
13.02 - sparing: Ruch - Polonia Warszawa
16.02 - sparing: Ruch - Pelikan Łowicz
18.02 - 01.03 - treningi w Chorzowie
23.02 - sparing: Ruch - Górnik Polkowice
02/03.03 - 22. kolejka II ligi: GKS Bełchatów - Ruch
* Więcej informacji o sparingach można zobaczyć po najechaniu na
REKLAMA
TRANSFERY
PRZYSZLI
- - -

PRZYJDĄ?
Dominik Cheba (KSZO Ostrowiec)
Adrian Dąbrowski (junior)
Tomasz Hołoś (junior)
Mateusz Lechowicz (Chemik Kędzierzyn)
Michał Mokrzycki (Wisła Sandomierz)
Tomasz Nowak (junior)
Jakub Rudek (junior)
Edgar Tur (Paide Linnameeskond)
Lucjan Zieliński (Miedź Legnica)
ODESZLI
Jakub Kowalski (?)
Mateusz Majewski (?)


ODEJDĄ?
Mateusz Bogusz (Brighton?)
Gracjan Komarnicki (Stilon?)
TV NIEBIESCY


Wizyta u Bernarda Bema

Doping podczas Ruch 2:0 Siarka

Kulisy meczu Ruch 2:0 Siarka
Zapowiedź kulis Ruch 2:0 Siarka

Skrót meczu Ruch 2:0 Siarka

Komentarze po Ruch 2:0 Siarka
Doping podczas Ruch 2:1 Siedlce

Kulisy meczu Ruch 2:1 Siedlce

Skrót meczu Ruch 2:1 SiedlceREKLAMA
OSTATNI MECZ
21. kolejka II ligi - 01.12.2018 r. godz. 17:00, Chorzów
Relacja LIVE »
Relacja z meczu »
Konferencja »
Wypowiedzi »
D. Modrzyk »
M. Bulanda »
R. Stroiński »
Doping »
Komentarze »
Kulisy »
Skrót meczu »
1:1
RUCH - GÓRNIK ŁĘCZNA
 Walski 54'  Lech 78' (s)
NASTĘPNY MECZ
GKS BEŁCHATÓW - RUCH CHORZÓW
ul. Sportowa 3, Bełchatów
01/03.03.2019 r.
:
PIĘĆDZIESIĄT SZYBKICH
01.02.17: Pięćdziesiąt szybkich z "Grodkiem"
03.06.16: Pięćdziesiąt szybkich ze "Skuterem"
29.01.16: Pięćdziesiąt szybkich z "Zieniem"
16.12.15: Pięćdziesiąt szybkich z "Konczim"
02.08.15: Pięćdziesiąt szybkich z "Olem"
15.06.15: Pięćdziesiąt szybkich z "Babim"
07.06.15: Pięćdziesiąt szybkich z "Kuśwą"
22.05.15: Pięćdziesiąt szybkich z "Gigim"
15.05.15: Pięćdziesiąt szybkich z "Maliną"
WYWIADY
05.02.17: To będzie Ruch waleczny i zdeterminowany - Maciej Urbańczyk
04.02.17: Dwa tematy, ale jak zwykle, włącza się... - Waldemar Fornalik
01.02.17: Ciężko zapracowaliśmy na to, żeby grać w Ruchu - Jakub Arak
30.01.17: Tutaj mi dobrze, chcę pomóc Ruchowi... - Jarosław Niezgoda
29.01.17: Obietnice nie mają sensu. Trzeba to udowodnić - Patryk Lipski
26.01.17: Kuświk to świetny gość! Opowiadał mi... - Milen Gamakow
STRZELCY - TOP 5                         ASYSTY - TOP 5
   Artur Balicki6
   Mateusz Bogusz4
   Wojciech Kędziora4
   Mateusz Bartolewski3
   Lukas Duriska2
   Tomasz Podgórski6
   Jakub Kowalski3
   Artur Balicki2
   Piotr Giel2
   Michał Walski2
ŻÓŁTE KARTKI
   Mateusz Bogusz5
   Mateusz Bartolewski4
   Michał Walski4
   Wojciech Kędziora3
   Jakub Kowalski3
   Dominik Małkowski3
   Artur Balicki2
   Bartłomiej Kulejewski2
   Robert Obst2
   Lukas Duriska1
REKLAMA
NOWOŚCI
18.07.18 | Kadra | Aktual.
18.07.18 | Sztab szkoleniowy | Aktual.
18.07.18 | Cennik | Aktualizacja
18.07.18 | Informacje | Aktualizacja
18.07.18 | Tabela | Aktualizacja
18.07.18 | R. wiosenna | Aktualizacja
18.07.18 | R. jesienna | Aktualizacja
05.07.18 | Pełny terminarz | Aktualizacja
REKLAMA
DOŁĄCZ DO NAS!
REKLAMA
SONDA
Najlepszy piłkarz Ruchu w pierwszej części sezonu 2018/19 to:

Artur Balicki
Mateusz Bartolewski
Mateusz Bogusz
Lukas Duriska
Piotr Giel
Wojciech Kędziora
Jakub Kowalski
Bartłomiej Kulejewski
Kamil Lech
Dominik Małkowski
Paweł Mandrysz
Pawło Miahkow
Bartosz Nowakowski
Robert Obst
Tomasz Podgórski
Patryk Sikora
Maciej Urbańczyk
Michał Walski
Bartłomiej Wdowik
jeszcze ktoś inny
nikt nie zasługuje na to wyróżnienie
Wyniki sondy
TV NIEBIESCY
REKLAMA
TABELA
1. Radomiak Radom 41
2. Widzew Łódź 39
3. Elana Toruń 36
4. GKS Bełchatów 34
5. Górnik Łęczna 34
6. Olimpia Grudziądz 31
7. Stal Stalowa Wola 31
8. Resovia 29
9. Skra Częstochowa 28
10. Znicz Pruszków 27
11. Gryf Wejherowo 26
12. Ruch Chorzów 25
13. Pogoń Siedlce 23
14. Błękitni Stargard 23
15. Rozwój Katowice 21
16. Siarka Tarnobrzeg 21
17. ROW 1964 Rybnik 18
18. Olimpia Elbląg 16
BUTTONY
90 Minut Widzew To MY
WidzewLodz.pl Elana Toruń
UKS Ruch Chorzów Kibice.net
Copyright by Niebiescy.pl © 2005-2017 | Polityka prywatności IC Service