strona główna Forum Kibiców Fan Page Niebiescy.pl Twitter Niebiescy.pl Stowarzyszenie Wielki Ruch Typer Foto TV Niebiescy w Youtube Relacje LIVE
Pechowy remis mimo gry "jak kiedyś"
  • Data: 31.07.14; 17:04 (akt. 20:22)  Dodał: Luki
Tylko remisem muszą zadowolić się piłkarze chorzowskiego Ruchu. Podopieczni Jana Kociana stworzyli sobie mnóstwo okazji, by pokonać Esbjerg przynajmniej jedną bramką. Najbliżej był Michał Szewczyk, ale po jego lobie piłka skręciła wprost na słupek. Jedno jest pewne - Duńczycy są w zasięgu Ruchu w kontekście meczu rewanżowego.

Pomimo kolejnej ligowej porażki, Jan Kocian nie zdecydował się na rewolucję w składzie. Na grę od pierwszej minuty załapał się nawet Filip Starzyński, którego słowacki szkoleniowiec w formie kubła zimnej wody zdjął po ponad pół godzinie gry. Na prawej obronie kolejny mecz miał rozegrać Michał Helik, a w ataku miał zagrać Grzegorz Kuświk. Duńczycy do Gliwic dojechali w mocno okrojonym składzie. Zabrakło podstawowych ogniw, czyli Hansa Henrika Andreasena, Martina Bergvolda oraz Jonasa Knudsena.

Mecz rozpoczął się z dziesięciominutowym opóźnieniem. Powód? Nawałnice jakie przeszły nad Górnym Śląskiem opóźniły przyjazd zespołu Esbjergu na stadion przy ul. Okrzei. Pierwszy gwizdek serbskiego arbitra rozległ się równo o 18:08. Gęsto padający deszcz nie ułatwiał gry piłkarzom, dlatego też Niebiescy bardzo długo starali się rozgrywać piłkę, dając rywalom jak najmniej okazji do ataku. Groźnie mogło być już w 10 minucie, kiedy to dobrą okazję miał Kuświk, ale źle wymierzył tor lotu piłki i skończyło się tylko na jęku zawodu. Chwilę później snajper Ruchu doszedł do strzału, ale był on bardzo niecelny. Cztery minuty później Jakub Kowalski w niebanalny sposób ograł rywala, jednak padł po interwencji defensora. Vlado Glodović nakazał grać dalej, a do kolejnej szansy doszedł "Kuśwa", lecz znów przestrzelił głową.

Drużyna Esbjerg fB najdalej dochodziła z piłką pod pole karne bramki Krzysztofa Kamińskiego. W 21 minucie większość kibiców podskoczyła z radości po akcji, którą zainicjował Marcin Malinowski. "Malina" zagrał dokładną piłkę do Jakuba Kowalskiego, a ten bez namysłu zacentrował. Najwyżej wyskoczyli obrońcy z Danii, ale przed polem karnym czekał przyczajony Surma. Doświadczony zawodnik huknął z dystansu, jednak futbolówka przeleciała tuż obok okienka. Podopieczni Nielsa Frederiksena ograniczali się do rzadkich prób ataku pozycyjnego. Zresztą na niewiele pozwalały im szyki defensywne chorzowian. Pierwszy strzał gości, autorstwa Andersena miał miejsce dopiero w 29 minucie. Był w dodatku bardzo niecelny.

Chwila naporu Duńczyków nie trwała długo. Po szybkim przejęciu piłki kolejne uderzenie oddał Grzegorz Kuświk, lecz tym razem Martin Dubravka złapał futbolówkę, która po koźle zmierzała do bramki. Ruch podkręcił tempo w 35 minucie, ale osamotniony Grzegorz Kuświk poczekał na kolegów, przez co piłkarze z Blue Water Areny zdążyli dobrze się ustawić. Coraz śmielej poczynający sobie Niebiescy po raz kolejny zaatakowali 180 sekund później. Tym razem próbę Kowalskiego sparował na róg Dubravka. Słowak musiał się też napocić przy kolejnym strzale "Surmika", który uderzył mocno, ale w środek. W 44 minucie gorąco zrobiło się pod bramką strzeżoną przez Kamińskiego, jednak w porę piłkę wybił Malinowski.

Przed zmianą stron trener Frederiksen zdecydował się na jedną roszadę. Jakob Andreasen zastąpiony został Magnusem Lekvenem. Jak należało się spodziewać, to Ruch mocniej wszedł w drugą połowę. Już pięć minut po wznowieniu gry, najpierw korner wywalczył Kowalski, a chwilę później Piotr Stawarczyk w polu karnym przyjął piłkę klatką i z półobrotu chciał zaskoczyć golkipera gości. Piłka wpadła do siatki w 51 minucie, ale gol nie mógł zostać uznany, ponieważ Grzegorz Kuświk został złapany na spalonym. Mocne wejście w spotkanie mógł zaliczyć Lekven, ale po rzucie rożnym minimalnie przestrzelił z dystansu. Po chwili spokoju, dobrą trójkową akcję zaliczyli Helik, Babiarz i Kowalski, ale centra tego pierwszego, wieńcząca atak była zbyt głęboka i Dubravka z ulgą przytulił piłkę do piersi.

Na blisko dwa kwadranse przed końcem, jeden z Duńczyków zagrał piłkę ręką. Vlado Gladović wraz z asystentem uznali jednak, że wszystko odbyło się w ramach przepisów, czym wywołali burzliwą reakcję i piłkarzy, i trenera. Podburzeni chorzowianie, a szczególnie Helik ruszyli na rywali. Dośrodkowanie "Helia" mogło zaskoczyć bramkarza gości i wpaść mu za kołnierz. Piłka jednak pofrunęła nad poprzeczką. Duńczyków stać było tylko na obijanie chorzowian. Tyle że kolejno wywalczane rzuty rożne nie przynosiły rezultatu. W 68 minucie niewesoło było w defensywie Ruchu, kiedy Casper Nielsen dopadł do futbolówki na 20 metrze. Kamiński wyciągnięty jak struna nie miałby szans na wyłapanie tej próby, ale na szczęście piłka w ostatniej fazie zmieniła tor lotu.

Po ponad 70 minutach gry, Jan Kocian zdecydował się na zmianę. Tym razem na pierwszy ogień poszedł Grzegorz Kuświk, który włożył w ten mecz sporo wysiłku. Do 78 minuty chorzowianie praktycznie nie schodzili z połowy rywali. Cały czas brakowało jednak najważniejszego - gola. Z każdą upływającą sekundą na trybunach czuć było rosnące napięcie i irytację, gdyż ulubieńcy górnośląskiej publiczności coraz częściej byli niedokładni i wolniejsi. W 83 minucie znakomitym strzałem popisał się Marek Zieńczuk, ale znów lepszy był Dubravka. 60 sekund później Duńczyków uratowała już chyba tylko opatrzność boża... Po złym zagraniu golkipera rywali do piłki dopadł Szewczyk. Szybka decyzja i futbolówka frunęła do bramki. Znów ostatni moment zdecydował, że odbiła się od słupka. Za głowy złapali się dosłownie wszyscy... Na trzy minuty przed końcem w doskonałej sytuacji znalazł się Szewczyk, ale jak to zwykło bywać w wykonaniu Ruchu w tym meczu - oddał niecelny strzał. Podobnie było do ostatniej minuty i mimo tego, że zwycięstwo należało się Niebieskim jak nigdy, to po 92 minutach ciężkiego boju, Ruch tylko zremisował z Esbjergiem.

Zapraszamy do przeczytania naszej relacji LIVE

LE: Ruch Chorzów 0:0 Esbjerg fB

Żółta kartka: Gomes

Składy:

Ruch: Kamiński - Helik, Malinowski, Stawarczyk, Dziwniel - Kowalski (83' Efir), Surma, Babiarz, Starzyński, Zieńczuk - Kuświk (75' Szewczyk).

Rezerwowi: Lech, Konczkowski, Szyndrowski, Kuś, Włodyka.
Trener: Jan Kocian
Kapitan: Marcin Malinowski

Esbjerg: Dubravka - Laursen, Askou, Jakobsen, Stenderup (79' Gomes) - Andreasen (46' Lekven), Andersen (63' Ankersen), Nielsen, Fellah - Pusić, van Buren.

Rezerwowi: Hojbjerg, Lucena, Rasmussen, Brinch.
Trener: Niels Frederiksen
Kapitan: Michael Jakobsen

Sędzia: Vlado Glodović (Serbia)

Widzów: 4000 (w tym 14 kibiców Esbjergu)

17.01 g. 11:30 - sparing: Polonia Bytom 1:1 Ruch
20.01 - 01.02 - zgrupowanie w Belek (Turcja)
    BUTTONY
    90 Minut Widzew To MY